7 postřehů z jižní Indie

1. Barvy

Indie žije všemi smysly. V módě to kombinuje hmat a zrak. Tato módní velmoc má nádherné modely pro všechny příležitosti. V Evropě by byly sice těžko nositelné, ale tam… Tam se můžete oblékat jako králové a bude to v místní čtvrti stále vypadat přirozeně. Lidé se o sebe starají. Přesto, že si o nich může průměrný Evropan myslet, že jsou špindírové, Opak je pravdou. A zvlášť muži péčí o sebe tráví mnohem více času než my tady. Různé obchůdky na turistických třídách lákají k ušití obleků na míru, v bočních uličkách najdete butiky s trendy i tradičním zbožím a v okrajových částech města si vyberete na tržišti ze stále originálních a barevných kusů. 

Není jednoduché si uvázat sárí, ne každá žena to zvládne sama a hned. Také jsou k různým příležitostem různě zdobené. A v neposlední řadě šperky – do vlasů, do uší, na ruce, na prsty, na kotníky… Vyhledejte si na ebay nebo na googlu etnické indické oblečení pro muže. Najdete jistě asymetrické zapínání, krásné barvy a vzory. Není to pro každého, ale ten výběr a pestrost Vás po celou dobu tam bude bavit.

2. Jídlo

Kdo ochutnal indickou kuchyni, pochopil. Kdo neochutnal, nepochopí z žádného článku. Indie patří k největším světovým producentům potravin a je na špici žebříčku jejich exportu. Tím, že většina potravin je lokálních a čerstvých máte téměř jistotu, že i chuť bude naprosto famózní. 

Na co se můžete těšit je to, že Vás opravdu překvapí rozmanitost chutí i barev. A pro potěchu všech smyslů si můžete své jídlo vychutnat rukama. Všiml jsem si, že mají dva způsoby, jak se rukama stravují. V některých místech si jídlo lidé strkají prsty pomalu až do krku, zatímco v některých ho pokládají na vypláznutý jazyk jako CD do HiFi věže (mladší prominou). Který způsob by více vyhovoval Vám? A chcete bezva tip? Dejte si čerstvý kokos pokaždé budete mít možnost. Je to skvělé, vydatné a za hubičku.

3. Cesty

Myslíte si, že jste zažili dopravní zácpu? V Praze nebo na D1? Ani omylem! V těch přelidněných indických městech je zácpa tak hustá, že i na tříproudé silnici neprojedete ani na motorce.

Když se ale nezasekáte ve městě (pozor na rush hours), nabídne Vám Indie neuvěřitelně luxusní silnice, které stále modernizují. Kvalitní rovný asfalt, přehledné zatáčky, serpentiny, dálnice… 

Jeďte sem, pokud si chcete užít cestu samotnou, pobavit se rychlostí i náklonem, rozhledy i výhledy. Rozhodně se do Vaší cílové destinace dovezete pohodlně. A samozřejmě jako vždy, když si to začnete užívat, přijde uzavírka, oprava cesty, nebo hrazení přes celou cestu pro zpomalení rychlosti. A nebo defekt… Znáte to.

4. Spiritualismus

Indové věří na spoustu věcí. Na bohy, na tradice, na karmu, na spojení s přírodou i se zvířaty a se vším kolem nás. Milují své svátky a mají jich velké množství. Často dávají bohům obětiny ve formě květin, zapálených svíček, vonných tyčinek, přání si a požehnání. Cestují pak za svými početnými rodinami. Krásně se obléknou, slaví většinou jídlem a tancem. 

Víra v něco i v sebe je hluboce zakořeněná v jejich kultuře i způsobu života.

5. Příroda

Čajové plantáže Vás omráčí zelenou barvou, a chrámy Vás uvedou do němého úžasu, třeba Meenakshi Amman Temple v Maduraji.

Nechal jsem se omývat čistou vodou na bílých písečných plážích v Manipalu, Byl jsem naprosto překvapený, jak nádherné a prázdné pláže byly na západním pobřeží indického subkontinentu. Vygooglujte si pláže ve státě Goa a nebo ještě méně známé pláže v okolí Manipalu ve státě Karnátaka. Wow. 

Watakanal zase nabízí možnost si vyzkoušet trip po pozření zdejších známých hub, které jsou samozřejmě nelegální a nejdou sehnat 😉 Užívat si jej můžete v zeleni okolních kopců trčících se na stolové hoře, na jejímž úbočí roste Strobilanthus kunthianus, kvetoucí typickou modrofialovou barvou. Do té kompletně zabarví všechny kopce v okolí jednou za 12 let. Naposledy právě v době mé návštěvy, tedy v roce 2018. 

6. Respekt

Indové jsou hluboce věřící spirituálně založení lidé. Berou společenské soužití velmi vážně a se sobě vlastním respektem. Jako jedinci uctívají mnoho rozdílných božstev. Nádherným unikátem jsou dle jejich vlastních slov ty paradoxy a pokrytectví. To, co daný Bůh zakazuje často sám dělá a dokonce je tak zobrazován. Oni tak na něj koukají při tom, co jim je zapovězeno. 

Díky reinkarnaci se jednotlivá božstva spolu po dlouhou mnoha tisíciletou historii neustále potkávala a pářila, neexistuje tedy nenávist mezi jednotlivými božstvy, neboť v nějaký moment v historii spolu daní bohové měli sexuální vztah. Ať už byli tehdy zrovna lidmi, zvířaty nebo ať už byl ten zrovna převtělen v jedno nebo druhé pohlaví. A respekt pokračuje i k jiným náboženstvím a tak je křesťanské. Vidět to můžete například na množství kostelů a ve státě Kerala, která byla kolonizována Holanďany. Islámská menšina nebo i většina ve státě Kašmír je také respektována a žije v sousedských vztazích spolu s buddhisty a hinduisty, byť občas politika a boj o zdroje vyvolá vlny strachu a násilí. 

Dá se bezpečně říct, že na většině území žijí spolu sousedé v míru bez ohledu na vyznání.

7. Svoboda

Možná to je při každém cestování, ale mě osobně přislo to jihoindické něčím zvláštní. Na ulicích nebyly kamery, nikdo mě nekontroloval, měl jsem nepřeberné množství možností. Bylo skoro pořád nádherné počasí, neomezovala mě neznalost jazyka a místní jazyk byl natolik endemický, že o vtipné situace nebyla nouze. Vzbudil jsem se, rozmyslel jsem si směr a jel. Uložil jsem se ke spánku, když jsem byl unavený. Jídlo ani ubytování nestálo tolik, že by mě z toho pálila peněženka. Na výběr jsem měl z široké nabídky masových či vege pokrmů, mohl jsem jíst slané, sladké nebo obojí najednou. Nebo se nechat překvapit, když něco vypadalo slaně… 

Slunce nad hlavou, úsměv na tváři, pár koní pod zadkem a horizont v dálce. Pocit naprosté svobody přišel v jižní Indii. Půjčte si Enfielda a zkuste to taky.

+Bonus: Osobní (intimní) prostor

Muži se drží za ruce. S propletenými prsty. 

Zamyslete se nad životním prostorem pro miliardu lidí, nutnost o vše bojovat s velkou konkurencí, důležitost osobních vztahů, pevnost kamarádství, oddělenost pohlaví ve společnosti, domluvené svatby atd a máte zvláštní osobní zónu, kde doteky mezi muži neznamenají homosexualitu. Nebuďte tedy překvapení jejich neustálým objímáním a doteky. Pokud to budou aplikovat i na Vás, mlůžete být poctěni. Nemyslí to jako projev fyzické přitažlivosti, ale kamarádství. Většinou.  😀 Good luck!

Summary
Review Date
Reviewed Item
7 postřehů z jižní Indie
Author Rating
51star1star1star1star1star

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *